MTÜ TANTSUMAJAKAS

Vabaduse 37
92413 Kärdla
Hiiumaa

Tel: 5156996
e-mail: See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.

Sügaval, sügaval kehas elab hing.

Keegi pole teda veel näinud, aga kõik teavad,

et ta on olemas.

Hinge sees, tema keskel, seisab ühel jalal lind...

03. juuli öösel u. kella 02.00 jõudsid Hiiumaale tagasi mitu bussitäit võimlejaid, kes viimase praamiga naasesid Tallinnast Eestimaa V Võimlemispeolt „Hingelind“. Suurel peol esindasid Hiiumaad 64 Tiina Tantsustuudio erivanuses tantsijat, alates 11.-aastastest kuni daamideni välja, Käinast 16 Helgi ja Maigi Taelma õpilast ning 22 Kaitseliidu noorteorganistasioonide noored. Kokku osales masskavades väljakul 102 last, noort ja naist, kellele lisandus veel saatjameeskond.

Ettevalmistused võimlemispeol osalemiseks algasid juba aasta tagasi, kui Tiina Kaev pakkus võimalust lisaks oma laste ja noorterühmadele, osaleda võimlemispeol ka daamidel. Haarasin sellest kohe tänutundega kinni. Olen eelnevalt juba 2 korral võimlejana suurtel pidudel osalenud - ühe korra võimlemispeol ning teisel korral võimlejana tantsupeol. Need on olnud emotsionaalselt väga positiivsed kogemused ning ma ei kahelnud kordagi jaatava vastuseks andmist. Meie liigiks väljakul sai daamid 2, kes hakkasid avama Hingerahulaegast. Kuna naistel oli valida kolme erineva liigi vahel, siis just selle kava valisime koos välja naisvõimlemisrühm Liine 8- liikmelise grupiga, kes olid selle peo karussellile astunud. Kuna tegemist oli jõukohase ning väga naiseliku kavaga, otsustasime alustada proovidega alles 2016.a. algusest. Lisaks meile, daamid 1 Hingepuhtuselaekale, olid meie stuudiost väljakul tantsimas 4.-6. klasside Seklustelaegas (Tt-stuudio V rühm), 7.-9. klasside Krutskite laegas (Tt-stuudio III ja IV rühm) ja gümnasistide ning tudengite Hingepuhtuselaegas (Tt-stuudio I ja II rühm). Aprillis toimus Hiiumaal ülevaatus, kus Tt-stuudio rühmad said kõik väga positiivse tagasiside ning võisid kindlad olla, et võimlemispeoks on väga korralikult kavad ette valmistatud. Lisaks õpetajatööle, kes rühmad peoks ette valmistas, oli Tiina Kaev´ul seekord võimlemispeol ka teine roll. Nimelt kuulus ta lavastusgrupi kunstilisse meeskonda ja oli 1.-3. klasside Loovuselaeka liigijuhi assistent, mis on suur tunnustus tema senisele tööle.

Peale ülevaatust saadi mõned korrad veel enne võimlemispidu kokku oma kava harjutamise eesmärgil, et kava meelest ära ei läheks ning 27. juuni pärastlõunal suundusid hiidlased Tallinnasse, et osaleda ligi 5000 osalejaga Eestimaa V Võimlemispeol „Hingelind“. Peo idee autor ja pealavastaja oli Kersti Kull. Kontsert oli live-muusika saatel ja muusikutest olid kaasatud muusikud Getter Jaani, Tanel Padar, Ott Lepland, Taukar ja ETV tütarlastekoor. Väljakul sai kodus selgeksõpitud kava uue kuue ehk daamid 2 kavas osalenud ligi 400 daami pandi staadionil ilusatesse kujundisse ja nii sündiski Hingerahulaegas. Sama kogemused said kõik teised võimlejad, nii suured kui väikesed. Proovides tutvuti esimest korda peo proloogi ning finaali, mida eelnevalt kodus ei olnud harjutatud. See sündis kõik väljakul. Harjutuspäevad olid pikad, kohati kurnavad ja väsitavad, aga kõik - k.a. beebid, pidasid vapralt vastu, et pealtvaatajateni tuua imeline lugu hingelinnust. Suur au, privileeg ning usaldus on olla üks osaleja sellisel peol, kus kokku ligi 5000 osalejat erinevatest Eestimaa paikadest on kokku tulnud ning kes annavad endast parima, et pidu õnnestuks, et kavad oleksid võimalikult hästi ette kantud ning Hingelinnu lugu jõuaks nii kohapeale vaatama tulnud publikuni kui ka kodudes teleri vahendisel jälgijateni, et pidu puudutaks neid samamoodi liigutaks nagu kavade autoreid ja esinejaid.

Reedel, 01. juuli õhtul oli esimene suurem ülesastumine – peaproov-etendus. Alles sama päeva hommikul said kõik need 5000 osalejat-esinajat kokku suurel Kalevi staadioni jalgpalli murul, et otsast peale, proloogist finaalini õiges järjekorras kogu lugu ette kanda. Esinejad panid esimest korda selga triigitud kostüümid, sättisid korda soengud ning tundsid seda suurt vastutuse koormat, mis neile oli usaldatud. Meie enda armastatud noored muusikud olid väga sõbralikud ja toetavad, võimlejate jaoks taustamuusikat esitamas. Nende roll oli seekord veidike teine, kui tavaliselt laval olles. Kui enamasti tullakse kontserdile ikka neid kuulama-vaatama ja nemad on tähelepanu keskpunktis, siis seekord oli nende roll veidi tagasihoidlikum - olla taustaks ja toetavaks jõuks võimlejatele. Läbi erinevate kavade, mida ilmestasid kaunid Aapo Ilvese tekstid, jutustati Hingelinnu lugu. Kavade vahel olevad imeilusad ja südamlikud tekstid põimisid eelneva kava järgmisega üheks tervikuks. Laupäevased kaks kontserti olid võimlejate jaoks juba veidi lihtsamad, suurem muretsemine oli jäänud eelmisesse päeva. Kõik esinejad juba teadsid, millal ja kus nad peavad olema, et enda kava esitamisele mitte hiljaks jääda.

Tt-stuudio noortel võimlejatel olid kaasas saatjatena vaprad lapsevanemad, kes 24/7 hoolitsesid meie laste eest. Neid vanemaid tahan siinkohal väga tunnustada ning esile tõsta - nad olid võib-olla rohkem motiveeritud kaasa tulema, sest nende enda lapsed osalesid, kuid said kaasa tulles boonuseks peale isiklike laste veel kümmekond samas vanuses noore hinge, kellel oli ikka mõni mure või rõõm, mida jagada.

Pidu õnnestus kindlasti 100%, kuigi kodus televiisorist tervet pidu pealtvaatajana vaadates nägin kaadreid ida- tribüünilt, kus oli kahjuks vähe pealtvaatajaid, aga uskuge, neid oli päris palju lääne- tribüünil, kust pidu filmiti.

Suur tänutunne südames loodan, et meie armas juhendaja Tiina võtab vastu ka järgmised pakkumised-väljakutsed ning on nõus juhendama meid, tavalisi pereemasid, kes igapäevaselt võib-olla nii pühendunud tantsijad-võimlejad ei olegi ning annab ka neile võimaluse osaleda sellisel meeldejääval, emotsionaalselt palju rõõmu pakkuval üritusel. Aitäh Sulle, Tiina! Aitäh tublid kaasvõimlejad, kellega sellel teekonnal seekord olin!

Merle Salusoo

Tänulik võimlemispeol osaleja


Mis lugu pidu jutustas?
Eestimaa V Võimlemispeo „Hingelind” pealavastaja Kersti Kull tutvustab pidu nii:

Sügaval, sügaval kehas elab hing, keda veel keegi pole näinud, kuid kõik teavad, et ta olemas on. Me kõik teame, et ta on olemas ja me teame, mis hinge sees on – Hingelind. Ühel jalal hinge sees seisab Hingeline, kes on tehtud paljudest laegastest. Igal laekal on oma võti ja neid laekaid ei ole sugugi lihtne avada. Hingelind on peegeldus meie väärtustest, uskumustest, muredest ja rõõmudest. Piiludes erinevatesse laegastesse aga õpime ennast paremini tundma ja mida rohkem neid avame, seda suurema väe saavutame. Nii kasvame kartmatuks, tugevaks ja loovaks ning oleme võimelised elama oma unistuste elu. Iga sammuke on aluseks järgmisele. Igapäevased sammud täna viivad aja jooksul harukordsete tulemusteni.